Káva a její sklizeň

Kávovníky začínají plodit po třech letech, a když na plantážích dozrají kávové bobule do požadované barvy, což je temně rudá nebo fialová, je čas pro sběr plodů.

Doba sklizně je rozdílná podle zeměpisné polohy i pěstitelské oblasti. Na sever od rovníku (Střední Amerika a Etiopie) se sklízí káva od září do konce roku. Na jih od rovníku (Brazílie) se naopak sklízí na jaře. V oblastech kolem rovníku (Kolumbie, Uganda) může sklizeň probíhat po celý rok. Nicméně třeba špičkové kávy z Keni se sklízí pouze jednou za rok – na jaře. Celoroční sběr je možný i na plantážích v různých nadmořských výškách.

U kvalitnějších káv probíhá sklizeň ručně a to probírkou nebo výběrem. Zralé plody se buď sklidí ze všech kávovníků najednou, nebo se s odstupem několika dnů opakovaně prochází plantáží a dočesávají se znovu dozrálé plody. Tento výběrový způsob sklizně je časově i finančně poměrně dost nákladný, protože se několikrát opakuje. Z toho důvodu se využívá pouze u těch druhů káv, kde se následně zpracovávají kávová zrna takzvanou mokrou metodou. Ve většině zemí se plody sbírají do košů, pouze v Arábii se pod kávovníky položí rohože a zralé plody na ně opadají.

Dnes se při sklizni kvůli snížení nákladů na některých plantážích používá strojový způsob sběru plodů, ale musí být k tomu vhodný terén.

Sběr musí probíhat velmi pečlivě, mezi zralé a zdravé se nesmí dostat ani mechanicky poškozené plody, ani plody nedozrálé nebo nahnilé. Naprosto dokonale musí být vytříděny plody napadané chorobami nebo plísní, aby neznehodnotily kvalitu ostatní kávy.

Každý česáč kávy otrhá v průměru 50 až 100 kilogramů plodů, ale kávových zrn je pouze pětina z této váhy.

 

Dalším zpracováním se musí zelená kávová zrna dostat z oplodí a zbavit se svého tvrdého obalu. Získat se mohou suchou nebo mokrou metodou.

Při suchém způsobu se nejprve plody oddělí od nečistot a nechají se v tenké vrstvě usušit, nejlépe na slunci, aby se zrna zbavila vlhkosti. Zhruba po měsíci vnější slupka ztmavne a kávová zrnka v ní chrastí. Tento způsob vyžaduje určitou zručnost, neboť semena se musí hlídat, aby nepřeschla nebo aby nezačala kvasit. Pomocí loupacích strojů se potom odstraní ze zrn tvrdá a usušená slupka.

Suchá metoda se používá hlavně v Brazílii, Arábii a ve Střední Americe a to hlavně pro méně jakostní zrna.

 

Při použití mokré metody se zachová lépe kvalita kávových zrn. Je tedy žádoucí u zpracování zrn z arabského kávovníku. Ihned po sklizni plodů (nejpozději do 24 hodin) se loupacím strojem odtrhne oplodí a zrna se plaví v nádržích, aby se vodou oddělily lehké nezralé od zralých a zbavily se zároveň nečistot. Ve fermentačních nádržích potom probíhá kvašení, při kterém se od zrn oddělí zbytky dužniny.

 

Mokrá zrna se musí usušit asi 14 dní, aby bylo možné je uskladnit. Sušení probíhá v sušárnách nebo na slunci. Po této fázi se káva uskladňuje pod označením „pergamenová káva“, protože ze zrn nebyla dosud odstraněna jejich pergamenová slupka. Ta se odstraňuje těsně před expedicí loupáním nebo také „luštěním“ kávy. U prané kávy je loupání podstatně složitější než u kávy neprané.

Nakonec se kávová zrna ještě třídí podle velikosti a tloušťky. To jsou kritéria, která určující jejich kvalitu.

 

Obě metody mají konečný vliv na kvalitu a cenu kávy. Nákladnější mokrá metoda se používá u kvalitních druhů, proto je arabika označována jako „praná“ káva.

 

Produkty
E-mailový zpravodaj

Informace o novinkách a akcích na Váš e-mail.

Přihlášení
kontakt
Infolinka po-pá 8:30-17:00
info Zavináč espressa-online Tečka cz
+420 491 483 489

Nenašli jste zboží, které hledáte? Napište si o něj.

Kontakt:

Vaše přání:
Aktuality
Čaje Vintage Teas

Čaje Vintage Teas

Připravili jsme pro Vás pravé přírodní čaje ze Srí Lanky. Výjimečnost místních čajů je nejen v ručním sběru, ale i v rychlém zpracování v místě plantáží. Vychutnejte si VINTAGE TEAS, skutečnou kvalitu garantovanou značkou cejlonského lva udělovanou Sri Lanka Tea Board.

10.03.2014
Simon Lévelt

Simon Lévelt

 

Tradice kávy Simon Lévelt začala téměř před 200 lety v docích Amsterdamu. Z řemeslné zručnosti se stala mezinárodně uznávaná pražírna a balírna kávy. U Simon Lévelt se v maximální míře snaží nakupovat syrové kávové boby od farmářů, kteří je pěstují. Čistě přírodní cestou produkovaná káva i čaj si uchovávají aroma, takové jaké skutečně mají mít.

10.03.2014
Přehled kávových specialit

Přehled kávových specialit

Pokud máte rádi kvalitní kávu a nevíte, co přesně názvy jednotlivých káv znamenají, zde se Vám pokusíme vysvětlit, co od jednotlivých druhů kávy očekávat.

Zobrazit celý článek

27.09.2012
Káva MOKADOR

Káva MOKADOR

Firma Mokador dováží kávu od vybraných výrobců ze Střední Ameriky, kde jsou firmy schopné kontrolovat jednotlivá kávová zrna, téměř výhradně typ kávy Arabica, který je nejjakostnější kávou z tropického pásma s teplým a vlhkým klimatem. Více o kávě Mokador naleznete zde: www.espressa-online.cz/clanky/kava-mokador-2/

22.11.2011
Nákup bez obav

Nákup bez obav

Vážení zákazníci,

náš internetový obchod www.espressa-online.cz je autorizovaným prodejcem kávovarů JURA, ale v dnešní době bez hranic máte možnost zakoupit přístroj i v jiné členské zemi EU. Většina modelů je uzpůsobována pro předpokládaný prodejní region, jako např. vybavena návodem a poučením v řeči prodejního regionu. Každý přístroj má omezené možnosti volby komunikačního jazyka a v nákupu v jiné zemi je možné, že přístroj nebude mít možnost nastavení komunikace v češtině.
Přístroje prodávané smluvnímy partnery jsou určeny pro český trh, tedy se všemi potřebnými náležitostmi v češtině. Využíjte autorizovaného prodejce a nákupu bez obav.

18.01.2010